RESPECT FESTIVAL 2011
Ostrov Štvanice 11. - 12. června 2011První potvrzení účinkující:Souad Massi - Alžírsko,FrancieStaff Benda Bilili - KongoWang Li – Čína, FrancieGetachew Mekuria & The EX & Guests – Etiopie, HolandskoOudaden - Maroko
SOUAD MASSI
Patří vedle Khaleda a Rachida Tahy k velvyslancům alžírské hudby ve světě. Souad Massi stojí jednou nohou v Evropě a druhou v Africe, její kombinace severoafrických melodií s evropskou kytarou působí jako hudební rébus. Všechna její alba patří ke kultovním nahrávkám. Na posledním albu O Houria hostuje legenda britského punk rocku Paul Weller.
STAFF BENDA BILILI
Staff Benda Bilili se nepodobají ničemu z toho, co jste zatím zažili. Skupina pouličních hudebníků z Konga, z nichž většina jsou vozíčkáři, je navzdory handicapům jednou z nejlepších současných live kapel. Disponují vysokou dávkou typicky africké koncertní energie, kterou na podiu promění v gigantickou explozi radosti. Jejich hypnotické taneční rytmy vycházejí z rumby, a ve spojení se zpěvnými melodiemi evokují společný návrat kubánské hudby, reggae i funkového giganta Jamese Browna na africkou půdu. Dokumentární film Benda Bilili mapující cestu kapely z ghett Kinshasy na světová podia mel premiéru na festivalu v Cannes a byl nominován na francouzského Césara.
WANG LI
Alikvotní trance music z horských oblastí Číny. Ty nejsofistikovanější zvukové struktury pocházejí často z na první pohled nejjednodušších nástrojů - což věrně dokumentuje čínský virtuoz Wang Li, maestro nástroje známého jako brumle či jews harp. Brumle připomíná tvarem podkovu, jejímž středem vede pružný jazýček. Podkovu drží hráč mezi zuby, prstem rozkmitá jazýček a výsledkem jsou typické bzučivé tóny, jejichž barvu a výšku lze dotvářet tvarováním úst.
GERATCHEW MERKURIA & THE EX &GUESTS
Pokud je Afrika supermarketem hudebních snů, roli lahůdkářského pultu v něm má Etiopie. Zdejší hudbě fandí takoví gurmáni jako Robert Plant či nezávislý filmař Jim Jarmusch. Techniku krále etiopského saxofonu, 74letého Getatchewa Mekurii srovnávají znalci s freejazovými postupy Ornetta Colemana či Alberta Aylera, ale zdůrazňují, že Mekuria k ní dospěl aniž by americkou scénu znal - a navíc ještě před Aylerem. Mekuriova hudba vyrůstá z vyhraněné pentatonické etiopské tradice, k jeho inspiracím patří válečný zpěv „shellela“, který Mekuria jako první přenesl na klapky saxofonu. V Praze vystoupí společně s The Ex holandskou průkopnickou skupinou vycházející původně z alternativy a anarchistického punku, která pro tavící kotlík stylů jako noise, rock, jazz, improvizace, a ethno vytvořila střechový pojem 'ex-music'. Jako host vystoupí přední etiopský tanečník Melaku Belay, zakladatel hudebně tanečního souboru Etiocolor.
OUDADEN
Oudaden, jedna z řady tajemných marockých skupin posledních pětadvaceti let, čerpá inspiraci z tradiční berberské hudby. Skupina se náruživě vztahuje ke svým kořenům, které pojímá současně a po svém. Přezdívá se jim berberští Grateful Dead.
Hlavní program - ostrov Štvanice - bohaté občerstvení ze všech koutů světa, infostánky, prodej knih a hudebních nosičů, baby stage se speciálním programem pro nejmenší.
Doplňkový program - Palác Akropolis, Francouzský institut, Španělská synagoga
Připravujeme /2011/
25. 3. /pa/ - Portico Quartet /UK/, Palac Akropolis /Other Music 11/
7. 4. /ct/ - Blurt /UK/, Palac Akropolis /Other Music 11/
12. 4. /ut/ - The EX /NL/ + support: Metamorphosis /CZ, TR, A/ & afterparty: DJ Andy Ex /NL/, Palac Akropolis /Other Music 11/
25. 5. /st/ - Sophie Hunger /CH/, Palac Akropolis
http://www.rachot.cz/