V pražské zoo můžete vidět vzácné ary hyacintové

Návštěvníci pražské zoo mohou nově ve voliérách velkých papoušků obdivovat ary hyacintové, tedy největší létavé papoušky vůbec. Čtveřice nádherně modrých opeřenců čekala dva roky v zázemí zahrady na výsledek řízení s chovatelem, kterému papoušky kvůli jejich falešným dokladům v červnu 2010 zabavila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). ČTK to dnes řekla mluvčí zahrady Tereza Palečková. Ptáci pocházejí z velkého zátahu proti pašerákům ohrožených druhů.

"Poté, co propadli státu, se 15. května stali majetkem Zoo Praha," uvedla Palečková. Jsou to tři samci a jedna samička, chovatelé jejich stáří odhadují na tři roky. V expozici jim dělají společnost arové zelenokřídlí.

Papoušci arové hyacintoví se v pražské zoo poprvé objevili v roce 1951 v rámci transferu z Nizozemska do Sovětského svazu. Chováni tu byli i v 80. letech až do roku 1990, kdy je zloději odcizili z tehdejšího Štěpničkova pavilonu. Poté už je Zoo Praha nechovala, přiblížila Palečková historii chovu arů hyacintových v zahradě hlavního města.
 
Největší létající papoušek světa dorůstá do délky až jednoho metru a váží okolo 1,5 kilogramu. Těžší než on už je jen pozemní nelétavý kakapo soví z Nového Zélandu. Arové hyacintoví se řadí mezi ohrožené druhy, velikost jejich populace se v současné době odhaduje na 6500 jedinců. Ve volné přírodě se tento druh vyskytuje v Brazílii, Bolívii a Paraguayi, hlavním místem výskytu je park Pantanal, kde žije zhruba 5000 jedinců. Hnízdí v dutinách stromů nebo ve skalních průrvách. Snášejí jedno až dvě vejce, ale většinou odchovají jen jedno mládě.
 
Hlavními pronásledovateli arů hyacintových jsou obchodníci se zvířaty a lovci, kteří zabíjejí ary na maso a pro peří. Cena v zajetí chovaných ptáků se pohybuje mezi 250.000 až 300.000 korun. "Cena chovného páru je ještě vyšší," řekla ČTK Pavla Říhová, která má v ČIŽP na starost kontrolu dodržování úmluvy o zákazu obchodování s ohroženými druhy. Čtveřice podle jejích informací pochází z velkého zátahu na překupníky z roku 2010. Tito čtyři ptáci byli zabaveni na východě Čech, měli falešné doklady z Nizozemska. O propadnutí papoušků státu se rozhodovalo ve správním řízení, trestní řízení s chovatelem stále běží.
 
V akci nazvané Linie celníci ve spolupráci s ČIŽP odhalili v roce 2010 sedm českých chovatelů podezřelých z mezinárodního pašování vzácných papoušků. Mláďata papoušků nebo jejich vejce vozili z Brazílie a obchodovali s nimi v zemích EU. Celkem při akci zabavili celníci 32 chráněných exotů v hodnotě desítek milionů korun.
 
Na stopu se celníci chovatelům papoušků dostali, když v květnu 2010 při silniční kontrole na dálnici u Lanžhota na Břeclavsku nalezli v jednom ze zastavených vozů pět kakadu palmových. V červnu pak inspekce našla při prohlídce auta a domovních prohlídkách ve východních Čechách a na jihu Moravy 18 vzácných papoušků.
 
zdroj: ČTK