Od začátku roku se pražským policistům podařilo zadržet 19 pachatelů a objasnit 122 případů. Objasněnost majetkové trestné činnosti na seniorech je v současné době 44 procent, uvedl Vrňata.
"Jestliže v lednu bylo hlášeno 40 případů trestné činnosti na seniorech, tak v září jsme jich měli už jen 14," uvedl šéf pražských policistů Martin Vondrášek.
Pachatelé si kvůli tomu, aby se dostali k důchodcům do bytu, vymýšlejí různé smyšlené historky. Nejčastěji sázejí na nabídky různých služeb, například opravy vypínačů nebo kontroly spotřebičů. Časté jsou také historky o vrácení přeplatků. Velmi často se pachatel vydává za příbuzného, například vnuka.
"Pachatel je většinou ve věku 30 až 50 let, slušně vypadající, v obleku, případně tmavé kalhoty, bílá košile, vystupuje seriozně až přátelsky," popsal typického nepoctivce zaměřujícího se na seniory Vrňata. Pachatel si důchodce vytypuje například před obchodním domem nebo na poště, když vybírá důchod. Při "hře na příbuzného" si pachatel najde v telefonním seznamu člověka s křestním jménem, které se dávalo před lety. Zavolá mu a řekne, že je například jeho vnuk a požádá o půjčku. Když senior souhlasí, podvodník v telefonu zdůrazní, že sám nepřijde, ale pro peníze pošle kamaráda.
Nejohroženější jsou podle Vrňaty lidé starší 60 let, kteří žijí sami a nemají sociální kontakty. Preventivní akce, které policie pořádá, jsou ale zaměřeny spíše na aktivní seniory, tedy takové, co sami docházejí například do klubů seniorů, sami vyhledávají informace. Během vyšetřování policisté zjistili, že většina seniorů, a to i ti neaktivní, poslouchá rádio. Proto byla počátkem října spuštěna rozhlasovou kampaň STOP kriminalitě. Český rozhlas Regina bude několikrát denně vysílat krátké spoty popisující nejčastější situace, při nichž jsou senioři v ohrožení. Spoty jsou inspirovány skutečnými příběhy.
zdroj: ČTK