Policie znovu obvinila Ratha, stíhá i stavební firmu Metrostav

Policie obvinila v kauze někdejšího poslance Davida Ratha (dříve ČSSD), který je obžalován spolu s dalšími deseti lidmi z korupce, největší českou stavební firmu Metrostav. Nová obvinění přibyla také bývalému středočeskému hejtmanovi Rathovi a údajně i jeho dalším spoluobžalovaným - exposlanci Petru Kottovi, exšéfce kladenské nemocnice Kateřině Pancové a Lucii Novanské. Metrostav spojitost s případem odmítá. Podle serveru Lidovky.cz obvinění míří i na generálního ředitele Metrostavu Pavla Piláta a obchodního náměstka firmy Jiřího Anděla. 

Policie celkem osm firem a devět lidí stíhá pro přijetí úplatku, podplacení, poškození finančních zájmů Evropské unie a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. "Trestná činnost měla být páchána převážně na území Středočeského kraje a zdejší státní zastupitelství ve věci vykonává dozor vzhledem k výši škody, která v jejím rámci mohla být způsobena finančním zájmům Evropské unie," uvedlo Vrchní státní zastupitelství v Praze na svém webu. 
    
"Metrostav a.s. potvrzuje, že obdržel prostřednictvím datové schránky usnesení Policie ČR o zahájení trestního stíhání právnické osoby podle zákona 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim. Zahájené trestní stíhání souvisí s případem MUDr. Ratha a spol.," sdělil ČTK mluvčí společnosti František Polák. Firma jakoukoli spojitost s kauzou odmítá a proti trestnímu stíhání se bude bránit všemi dostupnými prostředky. Do objasnění případu nechce kauzu více komentovat. 
    
Rathův právník Roman Jelínek, který v pondělí podal stížnost proti rozhodnutí o ponechání klienta ve vazbě, ČTK řekl, že zatím neví, čeho se nová podezření týkají, usnesení o zahájení stíhání prý ještě neobdržel. Podle něho ale úmysl Ratha znovu stíhat vyplývá z obvinění, které obdržel advokát zastupující podnikatelku Novanskou. Podezření se prý týká čtyř veřejných zakázek. Podle serveru Novinky.cz jde o soutěže na dodávky vozů pro středočeskou záchrannou službu a o zakázky pro tři středočeské nemocnice - kladenskou, mladoboleslavskou a kolínskou. 
    
"Z části se jedná o zakázky pro které jsou již stíhány fyzické osoby ve věci, která je již projednává u Krajského soudu v Praze, a z části se jedná o nové veřejné zakázky," řekl ČT dozorující státní zástupce Jiří Pražák. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová upřesnila, že jde o dílčí skutky v oné původní věci. "To znamená skutky, kde bylo potřeba obstarat další důkazy pro možná zahájení trestního stíhání," řekla ČT. 
    
Podle serveru IHNED.cz se zakázka v kolínské nemocnici týkala výstavby pavilonu O. Tendr byl ale po Rathově zatčení zrušen a stavět se nezačalo. "V souvislosti s kauzou Rath nás policie kontaktovala a materiály, které po nás požadovala, jsme jí vždy předali," řekl ČTK ředitel nemocnice Petr Chudomel. To, že šlo konkrétně o tendr na pavilon O, ale odmítl potvrdit. "To jsou probíhající kauzy a já se k nim nebudu vyjadřovat," dodal. 
    
Kromě Metrostavu předali detektivové obvinění i několika dalším firmám, jejichž manažeři jsou mezi obžalovanými v Rathově kauze, kterou od srpna projednává Krajský soud v Praze. Obvinění obdržela stavební firma Ivany Salačové FISA, která se nyní jmenuje JIPE. Podle Lidovek.cz se stíhání týká také firem Aveza a Tenton (dříve Einyes a Konstruktiva Branko). 
    
Společnosti se podle původní obžaloby státního zástupce Petra Jiráta podílely na údajně upravených veřejných zakázkách ve Středočeském kraji. Týkaly se stavebnictví a zdravotnictví - rekonstrukce zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici a také modernizace krajských nemocnic. Jako hlavní organizátory označuje obžaloba Pancovou a jejího přítele Kotta. Rath údajně vše jako hejtman věděl a dělil se s dvojicí o úplatky. 
    
Státní zástupce v obžalobě vyjmenoval desítku společností, které se měly zapojit do zmanipulovaných tendrů. Kromě Metrostavu mělo podle Jiráta jít o firmy Subterra, PSG International, Bak stavební společnost, Pohl cz, Pegisan, Konstruktiva Branko, Stavitelství Kladno a Ingbau cz. Zástupci těchto společností dnes dopoledne ČTK řekli, že o žádných trestních stíháních neví, už dříve jakékoliv manipulace s veřejnými zakázkami odmítli. 
    
Nový zákon o trestní odpovědnosti právnických osob, který je účinný od loňského roku, dává policii a státnímu zastupitelství rozsáhlé kompetence, jež mohou citelně postihnout všechny právnické osoby, tedy firmy, zapletené do trestné činnosti. Firmě lze kromě peněžitého trestu uložit trest zákazu činnosti, nebo dokonce organizaci zrušit. 
 
zdroj: ČTK