Opoziční ODS program shrnula do 14 tezí. "Navazujeme na všechno dobré, s čím ODS oslovovala voliče v minulosti," řekl předseda ODS Petr Fiala k novému programu, který má motto Svoboda a naděje. Cílem má být podle Fialy především zlepšit životní podmínky pro "normální, slušné a pracovité lidi". Připustil, že strana bude moci program splnit teprve tehdy, pokud bude u vlády. Příští sněmovní volby budou za tři roky. V těch loňských ODS po kauzách spojených s vládou Petra Nečase (ODS) získala jen přes sedm procent hlasů a skončila v opozici.
Strana, která byla v minulosti součástí vlády, která zvyšovala daně, nyní slibuje snížení základní sazby DPH a postupné sjednocení sazeb na 15 procentech. Ve stejné výši chce ODS zachovat daň z příjmu fyzických osob a je proti daňové progresi. Prioritou je také sníženích povinných odvodů zaměstnavatelů na sociální pojištění zaměstnanců z 25 na 21,5 procenta a zrušení ekologických či uhlíkových dani.
Stejně jako v minulosti chce ODS podporovat živnostníky, pro které chce zachovat a neomezovat výdajové paušály. Pro začínající podnikatele chce strana prosadit roční daňové prázdniny.
ODS se také znovu hlásí ke zdravotnickým poplatkům, které současná vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, ruší. Chce, aby si lidé měli možnost připlatit za nákladnější metody léčby. Podle bývalé poslankyně Lenky Kohoutové budou ve zdravotnictví bez poplatků chybět miliardy korun.
Vysokým školám chce ODS umožnit výběr školného. Podporuje rovněž částečnou privatizaci Českých drah a zvýšení maximální povolené rychlosti na některých úsecích dálnic až na 150 kilometrů v hodině místo současných 130. Zmiňuje i možné uvolnění podmínek pro povolenou hranici alkoholu v krvi.
Vězni by měli podle ODS povinně pracovat. Strana by zrušila ministerstvo pro místní rozvoj a chtěla by si v unii vyjednat trvalou výjimku z přijetí jednotné evropské měny.
14 programových tezí ODS:
Podporujeme:
- Zjednodušení daňového systému a zrušení daní, na kterých stát získá méně, nebo nepatrně více, než kolik stojí jejich výběr a správa (např. daň z nabytí nemovitosti, dědická daň či silniční daň)
- Zachování jedné sazby daně z příjmu fyzických osob ve výši 15 procent s co nejmenším počtem výjimek či opatření zvyšujících progresi této daně.
- Snížení základní sazby DPH a postupné sjednocování sazeb na úroveň 15 procent.
- Snížení povinných odvodů zaměstnavatelů na sociální pojištění zaměstnanců z 25 procent alespoň na 21,5 procenta, aby se snížila nadprůměrně vysoká cena práce, zlepšily se podmínky k vytváření pracovních míst a případně vzrostl prostor ke zvyšování mezd.
- Zrušení ekologických či uhlíkových daní.
- Zachování a neomezování výdajových paušálů živnostníků, které významně zjednodušují administrativu podnikání.
- Tvorbu nových pracovních míst prostřednictvím nízké daňové zátěže, liberalizace zákoníku práce a rušení administrativních překážek pro zaměstnavatele.
- Volnost způsobu úpravy pracovněprávních vztahů - zaměstnanecký poměr či práce na živnostenský list.
- Roční daňové zvýhodnění pro všechny začínající podnikatele.
- Dávky v nezaměstnanosti a zejména dlouhodobě pobírané sociální dávky podmíněny pracovní aktivitou. Nečinnost a nezájem o práci by měly být trestány nižším příjem.
- Zjednodušení procesu zadávání veřejných zakázek při zachování transparentního výběru dodavatele.
- Větší zapojení zaměstnavatelů (i drobných) do učňovského a odborného školství - zaměstnavatel ví nejlépe, jakou kvalifikaci jeho zaměstnanci potřebují.
- Nutné posílení technických, přírodovědeckých i dalších "praktických" oborů.
- Svobodný prostor pro rozvoj všech soukromých zemědělců hospodařících na rodinných farmách a podnikatelů ve firmách bez rozdílu velikosti a zaměření, kteří se nespoléhají na rady a pomoc státu.
- Lokální výrobce zemědělských surovin a kvalitních potravin.
zdroj: ČTK