Výstavba celkem šesti domů s více než 200 byty je rozdělena do tří etap. Budovy E a F, které nabízejí celkem 63 bytových jednotek v dispozicích 1+kk až 5+kk, spadají do druhé etapy výstavby. Navazují na první dům D se 70 byty.
Zdravé a úsporné nové bydlení
Všechny budovy v projektu KOTI Hyacint budou postaveny v nízkoenergetickém standardu, který představuje zejména zdravé a úsporné bydlení. Budova F se navíc staví v té nejlepší energetické třídě s ještě dokonalejšími vlastnostmi, výraznějšími úsporami na provoz a zdravějším vnitřním prostředím. „Tato budova je naším pilotním projektem v kategorii pasivních staveb. Jsme přesvědčeni, že domy v nejlepší energetické třídě jsou budoucností pro české stavitelství. Nejenže nás k tomu vedou směrnice Evropské unie, ale také potřeby obyvatel. Byty v těchto kvalitních stavbách nabízejí nesčetné výhody, například stálý přísun čerstvého vzduchu, bezprašné prostředí, tepelný komfort, žádné plísně a mnoho dalších. To vše navíc s výrazně nižší spotřebou energií,“ říká Vladimír Dvořák, jednatel a výkonný ředitel YIT Stavo. Kvalitu budovy F ocenili také odborníci z Centra pasivního domu, kteří ji nechali projít důkladnou kontrolou podle přísných norem německého Passivhaus Institutu. Na základě pozitivních výsledků získal bytový dům jako první v České republice osvědčení „Certifikovaný projekt pasivního domu“. Výborných úsporných parametrů budova F dosahuje díky sofistikovaným technologiím, kvalitním izolacím a konstrukčním materiálům jako jsou například tepelněizolační tvárnice Ytong.
Finský styl bydlení v pražských Modřanech
Developer kromě příjemného prostředí samotných bytů myslel také na dostatek zeleně, a proto prostor mezi jednotlivými bloky upraví jako klidovou zónu s parkem a dětským hřištěm. Ta bude přístupná i veřejnosti stejně jako 131 nových parkovacích míst, která vybuduje pro potřeby obyvatel Modřan. „Podle zkušeností naší mateřské společnosti víme, co to znamená komfort finského bydlení. Snažíme se tyto kvality přenést také do Česka. Část našich bytů je proto vybavena saunou, balkony jsou prostorné a zasklené s možností využití pro zimní zahrady. Interiéry jsou funkčně řešené s vysoce kvalitními, zejména přírodními materiály,“ uvádí Vladimír Dvořák. Nové byty staví YIT v lokalitách s kompletní občanskou vybaveností, dostatkem zeleně v okolí a s dobrým a rychlým spojením do centra města. V těsném sousedství projektu se nachází poliklinika, pošta, obchodní centrum, banky a restaurace, nedaleko jsou školy a školky. K aktivnímu odpočinku i procházkám přímo vybízí blízká Modřanská rokle. Ti, kdo dávají přednost cyklistice před autem či městskou hromadnou dopravou, mohou hned u domu nasednout na kolo a vyrazit na výlet. Po cyklostezce vedoucí podél vltavského nábřeží se také rychle dostanou do centra Prahy.
KOTI Hyacint – nové byty, které šetří
Všechny domy v projektu KOTI Hyacint jsou stavěny s ohledem na životní prostředí, šetrné k přírodě i kapsám budoucích obyvatel. „Stavby v energeticky úsporném standardu jsou ve Finsku zcela běžné, lidé je berou jako samozřejmost. V České republice jejich podíl zatím tvoří pouze malé procento. Přitom přinášejí mnoho výhod. Konkrétním příkladem může být úspora na vytápění. Samotné náklady na vytápění bytu o rozměrech 70 m2 v panelovém domě z 80. let činí ročně přibližně 27 400 korun a v bytové jednotce ve standardní novostavbě zhruba 18 000 korun. V nejúspornější budově F projektu KOTI Hyacint lidé zaplatí necelé 3 tisíce korun,“ vypočítává Vladimír Dvořák.
KOTI Hyacint na vlastní oči
U příležitosti dokončení vzorového bytu v budově D bude ve čtvrtek 27. března od 15.00 do 19.00 pro zájemce uspořádám Den otevřených dveří. Všichni návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si nejen byt, ale celý projekt. Během odpoledne budou na místě k dispozici zástupci YIT Stavo, kteří účastníkům ochotně zodpoví veškeré dotazy.