Balíček obsahuje zejména zvýšení daně z přidané hodnoty od příštího roku na 15 a 21 procent.
"Je to těžká otázka," uvedl Mareš na dotaz, jaký postup hlavy státu lze očekávat. Podle něj Klaus nebude zřejmě chtít odcházet z úřadu ve špatné atmosféře. To by podle něj naznačovalo, že daňové úpravy buď podepíše, nebo je nechá bez podpisu. Tak postupoval například u církevních restitucí, které vláda prosadila stejně jako daňový balíček navzdory kritice nejen z řad opozice. "Určitě to nepodepíše. Nejspíš ho nechá ležet," usoudil Kučera.
Klaus má podle ústavy 15 dní na to, aby se rozhodl, zda zákon podepíše, nebo nepodepíše. Jak řekl, vláda ho tím staví před hotovou věc a označil to za "zlý diktát na prezidenta". Vláda také podle něj kalkuluje špatně, když počítá s tím, že zvýšením daní vybere víc peněz.
Vládní koalice ve Sněmovně přes nesouhlas opozice opakovaně prosadila daňový balíček. Poslanci přehlasovali i Senát, který balíček vetoval.
Pokud by vláda balíček neprosadila, platila by od 1. ledna již dříve schválená změna, která sjednocuje sazby DPH na 17,5 procenta. Pokud by prezident využil celou svoji lhůtu na to, aby zákon podepsal, pak budou během ledna příštího roku platit různé sazby daně. Nejprve by začala platit jedna sazba 17,5 procenta, která by se během měsíce změnila na dvě sazby 15 a 21 procent.
Daňový balíček zavádí kromě vyšší DPH dodatečné sedmiprocentní zdanění lidí s vyššími příjmy, omezuje výdajové paušály u živnostníků a ruší daňové slevy pro pracující důchodce. Předloha snižuje pro příští rok vratku části spotřební daně z nafty pro zemědělce, od následujícího roku takzvaná zelená nafta zanikne. Zvýšit by se naopak měla daň z převodu nemovitosti a zrušit by se měly stropy odvodů na zdravotní pojištění.
zdroj: ČTK