Hluchoslepý borec z Českých Budějovic vybojoval sedm zlatých medailí na Lormolympiádě!

Osmnáct hluchoslepých sportovců bojovalo ve Vyškově v osmi disciplínách na 3. ročníku Lormolympiády. Rekordní počet medailí si na třetím ročníku vybojoval hluchoslepý Milan Koklar z Českých Budějovic. 

Celkem sedm zlatých vyhrál ve všech atletických disciplínách – běhu na 50 metrů s trasérem, hodu diskem, granátem a oštěpem, vrhu koulí, skoku do dálky z místa a konečně ve vytrvalostním běhu s trasérem. Jiří Schneider již potřetí obhájil své prvenství v šachovém turnaji a s sebou do Plzně si opět odvezl kov nejcennější. Celkem se v neděli během slavnostního ceremoniálu rozdalo 24 medailí a hodnotných cen, mnozí další sportovci si odváželi i po třech stříbrných či bronzových medailích. Celostátní sportovní soutěž osob se zrakovým a sluchovým postižením různého stupně pořádalo občanské sdružení LORM na atletickém stadionu Základní školy Vyškov – Letní pole.

„Třetí ročník Lormolympiády se opět nesl ve skvělé atmosféře, hluchoslepí sportovci se nechali vyburcovat k neuvěřitelným sportovním výkonům, a to i ve zcela nových disciplínách jako byl hod oštěpem a diskem,“ komentuje 3. ročník Mgr. Petra Zimermanová, ředitelka o.s. LORM. „Každý se nechal strhnout atmosférou soutěže a za hlasitého povzbuzování, ovací a potlesku diváků dával do svých výkonů úplně všechno. S medailí nebo bez, každý účastník se stal vítězem 3. ročníku,“ doplňuje svá slova Zimermanová. Další novinkou letošního ročníku bylo představení střelby na cíl jako nesoutěžní a zábavné disciplíny s možností vyzkoušení si v praxi. Účastníci kromě sportování využili bohatého kulturního a společenského programu, který vyvrcholil v sobotu večer bujarou oslavou 20. narozenin o.s. LORM.
 
Podmínky u jednotlivých soutěží byly přizpůsobeny hluchoslepým sportovcům. Průvodci a traséři zajišťovali bezpečnost sportujících účastníků, veškeré dění měli přítomní komentované prostřednictvím megafonu a individuálně tlumočené do znakového jazyka a dalších komunikačních systémů, které používají osoby s hluchoslepotou. Smyslem celé soutěže je povzbudit u hluchoslepých sportovního ducha, vzájemnou toleranci a přátelství. Více informací k Lormolympiádě i předchozím ročníkům lze najít na www.lorm.cz.
 
Lormolympiáda se konala díky laskavé podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška. Děkujeme také Všeobecné zdravotní pojišťovně za věcné dary, které věnovala vítězům 3. ročníku Lormolympiády. Speciální DÍK patří občanskému sdružení Velký vůz za bezplatné zapůjčení megafonu.