Hasiči, záchranáři a vojáci ukázali pomoc při záplavách

Především ročníky, které nezažily nebo nemohou pamatovat záplavy roku 2002, ocenily zábavné odpoledne pořádané hlavním městem k připomenutí povodní na pražském Žofíně. Děti i dospělí si mohli prohlédnout například pásové vyprošťovací vozidlo, které v době povodní může ukotvit pro okolí nebezpečné lodě, vyzkoušet pytlování písku nebo poskytování první pomoci zraněným. Přišly jich stovky.

Zábavné odpoledne organizoval magistrát stejně jako celodenní protipovodňové cvičení. Uzavřena byla kvůli akcím část vltavského nábřeží, jindy rušné ulice tak připomínaly promenády. Už před vstupem na Slovanský ostrov si mohli zájemci prohlédnout útroby hasičských vozů, naskládané desky na protipovodňové zábrany v autech či přívěs s osvětlením, kterých má město pro případ nočních zásahů dvě desítky.

Už ráno ve městě vyrostla 900 metrů dlouhá protipovodňová zeď z mobilních desek. Mobilní hráze či čerpadla mohli návštěvníci hlavního města vidět po celý den na pravém břehu Vltavy od Žofína až po nemocnici Na Františku. Rozmontovávat je budou dobrovolníci, hasiči a vojáci večer.
 
Na Žofíně čekaly hlavně děti soutěže ve vědomostech o bezpečnosti silničního provozu a první pomoci a také ve zručnosti. Ti nejmenší mohli prokázat svůj um, když s plyšákem v ruce absolvovali překážkovou dráhu pro výcvik psů, chytali na udici papundeklové rybičky a házeli na cíl. Větší mohli poměřit síly v rozkládání a skládání zbraní a přenášení osob. Hlavně malým hochům se pak líbila soutěž ve stříkání vodou na terč v podobě hořícího domu z plechu.
 
Rozvodněná Vltava přesně před deseti lety zatopila několik čtvrtí a evakuovány byly desítky tisíc obyvatel. Pod vodou skončily stanice metra, část zoologické zahrady, voda poškodila řadu staveb a památek. Záplavy ve městě napáchaly škody zhruba za 27 miliard korun. Jak město v době záplav vypadalo a jak pracovali hasiči, vojáci a záchranáři, ukazovaly na Žofíně velkoplošné televize.
 
zdroj: ČTK