Cenu Olgy Havlové dostal nevidomý varhaník, který pomáhá seniorům

Letošní Cenu Olgy Havlové získal nevidomý varhaník ze Sezimova Ústí Ladislav Dohnal, který přes tři desetiletí pomáhá seniorům. Ocenění, které se udělovalo podvacáté, od Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové (VDV) dostávají lidé s postižením, kteří se i přes svůj handicap věnují práci pro ostatní, převzal v zaplněném sále Profesního domu v Praze. Vedle diplomu si odnesl plastiku Olbrama Zoubka s názvem Povzbuzení. 

"Hudba je dar. A když ho člověk dostane, tak se má o tu hřivnu podělit s ostatní společností. A to jsem se snažil celý život dělat. Potěšilo mě, když jsem třeba mohl na Štědrý den hrát koledy osamělým důchodcům v Táboře," řekl ČTK Dohnal, který se hudbě věnuje od pěti let. Má absolutní sluch a hraje na klavír, trubku, housle a dudy. 
    
Porota v tomto roce vybírala z 15 kandidátů a kandidátek. "Vždy je obtížné vybrat jednu z navržených osobností. Každá z nich má mnoho zásluh. Ale pan Dohnal dokáže povzbudit lidi kolem sebe. A to bylo také jednou z prvních zásad pro výběr kandidáta při založení Ceny Olgy Havlové," uvedla ředitelka VDV Milena Černá. 
    
Dohnal oslaví letos v říjnu osmdesátiny, zrak ztratil v prvním roce života vinou neštovic. Věnuje hudbě, působil jako pedagog, zakládal a řídil pěvecké soubory. Od roku 1982 je varhaníkem v kostele sv. Václava v Plané nad Lužnicí. Třicet let navštěvuje seniory při jejich setkáních a slavnostech. V roce 2010 dostal od ministra zdravotnictví ocenění za celoživotní přínos v oblasti zdravotně sociální práce. Na Cenu Olgy Havlové ho opakovaně navrhli starostové tří měst - Sezimova Ústí, Tábora a Plané nad Lužnicí. 
    
"Pokud má člověk nějaký smutek, stačí si vzpomenout na někoho, kdo je na tom hůře. Já to dělám stejně a jako optimista tvrdím, že život je krásný," uvedl Dohnal. 
    
Kandidáty a kandidátky na ocenění navrhuje veřejnost. Letos pořadatelé obdrželi 15 jmen. U jednoho bylo podle Moniky Granji z VDV hned 15 nominací. "Navzdory handicapu jsou všichni aktivně zapojeni do pomoci potřebným. Poskytují zdravotnické či sociální služby, nebo se starají o volný čas lidí se zdravotním postižením. Jejich cílem je maximální zapojení do života společnosti," uvedla Granja. Mezi nominovanými byli učitelé, vedoucí různých organizací, poradci, sociální pracovnice či právník. 
    
VDV v roce 1990 založila první manželka bývalého prezidenta Václava Havla Olga, která zemřela v roce 1996 po těžké nemoci. Organizace pomáhá handicapovaným a jinak znevýhodněným, aby se mohli co nejlépe začlenit do běžného života. Přispět k tomu má i Cena Olgy Havlové. Její první laureátkou byla v roce 1995 zakladatelka Pražské organizace vozíčkářů Jana Hrdá. Mezi oceněné patřili také předseda Českého paralympijského výboru Vojtěch Volejník, ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková či právník rady postižených Jan Hutař. 
    
Slavnostní udílení cen mělo připomenout i důležitou roli neziskových organizací. VDV také poděkoval dárcům a dobrovolníkům.
 
zdroj: ČTK